Хазелунд

Координати: 54°36′N 9°10′E / 54.600° СГШ; 9.167° ИГД / 54.600; 9.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хазелунд
Грб на Хазелунд
Хазелунд во рамките на Германија
Хазелунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Јан Тормелен
Основни податоци
Површина 12,79 км2
Надм. височина 20 м
Население 888 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25855
Повик. бр. 04843
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Хазелунд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°36′N 9°10′E / 54.600° СГШ; 9.167° ИГД / 54.600; 9.167

Хазелунд (германски: Haselund) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)