Алмдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алмдорф
Езеро кај Алмдорф
Езеро кај Алмдорф
Езеро кај Алмдорф
Алмдорф во рамките на Германија
Алмдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Вернер Зутер (WGA)
Основни податоци
Површина 5,7 км2
Надм. височина 3 м
Население 535 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал almdorf.de
Местоположба на Алмдорф во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°34′50″N 9°0′56″E / 54.58056° СГШ; 9.01556° ИГД / 54.58056; 9.01556Координати: 54°34′50″N 9°0′56″E / 54.58056° СГШ; 9.01556° ИГД / 54.58056; 9.01556

Алмдорф (германски: Almdorf) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)