Олдерсбек

Координати: 54°27′N 9°10′E / 54.450° СГШ; 9.167° ИГД / 54.450; 9.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олдерсбек
Влезот на Олдерсбек
Влезот на Олдерсбек
Влезот на Олдерсбек
Грб на Олдерсбек
Олдерсбек во рамките на Германија
Олдерсбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Ханс-Јоахим Милер (AAWO)
Основни податоци
Површина 10,82 км2
Надм. височина 11 м
Население 747 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25873
Повик. бр. 04848
Портал www.oldersbek.de
Местоположба на Олдерсбек во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°27′N 9°10′E / 54.450° СГШ; 9.167° ИГД / 54.450; 9.167

Олдерсбек (германски: Oldersbek; дански: Oldersbæk) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)