Прејди на содржината

Золвит

Координати: 54°35′41″N 9°13′39″E / 54.59472° СГШ; 9.22750° ИГД / 54.59472; 9.22750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Золвит
Грб на Золвит
Золвит во рамките на Германија
Золвит
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Томас Хансен
Основни податоци
Површина 10,95 км2
Надм. височина 23 м
Население 288 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25884
Повик. бр. 04843
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Золвит во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°35′41″N 9°13′39″E / 54.59472° СГШ; 9.22750° ИГД / 54.59472; 9.22750

Золвит (германски: Sollwitt; дански: Solved; севернофризиски: Salwit) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)