Вестре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестре
Грб на Вестре
Вестре во рамките на Германија
Вестре
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Петер Макс Хансен
Основни податоци
Површина 19,13 км2
Надм. височина 17 м
Население 358 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25926
Повик. бр. 04666
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Вестре во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°51′N 8°58′E / 54.850° СГШ; 8.967° ИГД / 54.850; 8.967Координати: 54°51′N 8°58′E / 54.850° СГШ; 8.967° ИГД / 54.850; 8.967

Вестре (германски: Westre; дански: Vestre) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)