Хатштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хатштет
Црква Св. Богородица во Хатштет
Црква Св. Богородица во Хатштет
Црква Св. Богородица во Хатштет
Грб на Хатштет
Хатштет во рамките на Германија
Хатштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Ралф Хесман (СДП)
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.611 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 373 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25856
Повик. бр. 04846
Портал www.hattstedt.de
Местоположба на Хатштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°1′E / 54.517° СГШ; 9.017° ИГД / 54.517; 9.017Координати: 54°31′N 9°1′E / 54.517° СГШ; 9.017° ИГД / 54.517; 9.017

Хатштет (германски: Hattstedt; дански: Hatsted; севернофризиски: Haatst) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Северното Море, околу 6 километри северозападно од Хузум. На работ на селото се наоѓа терен за крикет, кој во минатото бил домаќин на неутралните натпревари помеѓу данската и холандската женска репрезентација.[2]

Општината претставувало административно седиште на истоимената општинска заедница.

Романот „Хроника од Грисхус“ од Теодор Шторм се одржува во Хатштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. „Ground profile: Mikkelberg-Kunst-und-Cricket Center“. CricketArchive. Посетено на 18 октомври 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]