Винерт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винерт
Грб на Винерт
Винерт во рамките на Германија
Винерт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Јута Резе (WGW)
Основни податоци
Површина 18,88 км2
Надм. височина 18 м
Население 717 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25887
Повик. бр. 04845
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Винерт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°26′5″N 9°12′1″E / 54.43472° СГШ; 9.20028° ИГД / 54.43472; 9.20028Координати: 54°26′5″N 9°12′1″E / 54.43472° СГШ; 9.20028° ИГД / 54.43472; 9.20028

Винерт (германски: Winnert; дански: Vinnert) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)