Роденес

Координати: 54°52′N 8°41′E / 54.867° СГШ; 8.683° ИГД / 54.867; 8.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Роденес
Црквата во Роденес
Црквата во Роденес
Црквата во Роденес
Грб на Роденес
Роденес во рамките на Германија
Роденес
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Томас Дозе
Основни податоци
Површина 19,84 км2
Надм. височина 2 м
Население 419 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25924
Повик. бр. 04668
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Роденес во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°52′N 8°41′E / 54.867° СГШ; 8.683° ИГД / 54.867; 8.683

Роденес (германски: Rodenäs; дански: Rødenæs; севернофризиски: Runees или Rornees) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)