Хатштетермарш

Координати: 54°33′13″N 9°0′17″E / 54.55361° СГШ; 9.00472° ИГД / 54.55361; 9.00472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хатштетермарш
Хатштетермарш во рамките на Германија
Хатштетермарш
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Јан Ингверзен (WGH)
Основни податоци
Површина 35,26 км2
Надм. височина 2 м
Население 271 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25856
Повик. бр. 04846
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Хатштетермарш во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°33′13″N 9°0′17″E / 54.55361° СГШ; 9.00472° ИГД / 54.55361; 9.00472

Хатштерермарш (германски: Hattstedtermarsch; дански: Hatsted Marsk; севернофризиски: Haatstinger Määrsch) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)