Јолделунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јолделунд
Стара ветерница во Јолделунд
Стара ветерница во Јолделунд
Грб на Јолделунд
Јолделунд is located in Германија
Јолделунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Рајнер Хансен (WGJ)
Основни податоци
Површина 19,12 км2
Надм. височина 26 м
Население 738 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25862
Повик. бр. 04673
Портал www.joldelund.de
Местоположба на Јолделунд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°38′N 9°7′E / 54.633° СГШ; 9.117° ИГД / 54.633; 9.117Координати: 54°38′N 9°7′E / 54.633° СГШ; 9.117° ИГД / 54.633; 9.117

Јолделунд (германски: Joldelund) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)