Попенбил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Попенбил
Црква Св. Јован во Попенбил
Црква Св. Јован во Попенбил
Црква Св. Јован во Попенбил
Попенбил во рамките на Германија
Попенбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Вибке Бушман
Основни податоци
Површина 15,52 км2
Надм. височина 3 м
Население 229 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25836
Повик. бр. 04862, 04865
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Попенбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°22′9″N 8°45′41″E / 54.36917° СГШ; 8.76139° ИГД / 54.36917; 8.76139Координати: 54°22′9″N 8°45′41″E / 54.36917° СГШ; 8.76139° ИГД / 54.36917; 8.76139

Попенбил (германски: Poppenbüll; дански: Poppenbøl) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)