Ризум-Линдхолм

Координати: 54°46′N 8°52′E / 54.767° СГШ; 8.867° ИГД / 54.767; 8.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ризум-Линдхолм
Авионски поглед
Авионски поглед
Авионски поглед
Грб на Ризум-Линдхолм
Ризум-Линдхолм во рамките на Германија
Ризум-Линдхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Хауке Кристијансен (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,03 км2
Надм. височина 2 м
Население 3.849 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25920
Повик. бр. 04661
Портал www.risum-lindholm.de
Местоположба на Ризум-Линдхолм во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°46′N 8°52′E / 54.767° СГШ; 8.867° ИГД / 54.767; 8.867

Ризум-Линдхолм (германски: Risum-Lindholm) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината претставувала административно седиште на поранешната општинска заедница Бекингхарде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјална страница (германски)