Илфесбил

Координати: 54°25′N 8°55′E / 54.417° СГШ; 8.917° ИГД / 54.417; 8.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илфесбил
Црква Св. Никола
Црква Св. Никола
Црква Св. Никола
Грб на Илфесбил
Илфесбил во рамките на Германија
Илфесбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Кристел Цумах (СДП)
Основни податоци
Површина 10,23 км2
Надм. височина 0 м
Население 303 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25889
Повик. бр. 04864
Портал www.uelvesbuell.de
Местоположба на Илфесбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°25′N 8°55′E / 54.417° СГШ; 8.917° ИГД / 54.417; 8.917

Илфесбил (германски: Uelvesbüll; дански: Ylvesbøl) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)