Швабштет

Координати: 54°23′45″N 9°11′14″E / 54.39583° СГШ; 9.18722° ИГД / 54.39583; 9.18722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швабштет
Поглед на Швабштет
Поглед на Швабштет
Поглед на Швабштет
Грб на Швабштет
Швабштет во рамките на Германија
Швабштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Јирген Мајер (СлДП)
Основни податоци
Површина 19,64 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.340 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25876
Повик. бр. 04884
Портал www.schwabstedt.de
Местоположба на Швабштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°23′45″N 9°11′14″E / 54.39583° СГШ; 9.18722° ИГД / 54.39583; 9.18722

Швабштет (германски: Schwabstedt; дански: Svavsted, севернофризиски: Swåbstääist) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)