Остерхефер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остерхефер
Црква Св. Мартин во Остерхефер
Црква Св. Мартин во Остерхефер
Црква Св. Мартин во Остерхефер
Остерхефер во рамките на Германија
Остерхефер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Офе Бекер Кетелс
Основни податоци
Површина 18,43 км2
Надм. височина 0 м
Население 213 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25836
Повик. бр. 04865
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Остерхефер во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°23′N 8°47′E / 54.383° СГШ; 8.783° ИГД / 54.383; 8.783Координати: 54°23′N 8°47′E / 54.383° СГШ; 8.783° ИГД / 54.383; 8.783

Остерхефер (германски: Osterhever) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)