Елхефт

Координати: 54°52′N 8°56′E / 54.867° СГШ; 8.933° ИГД / 54.867; 8.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елхефт
Елхефт во рамките на Германија
Елхефт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Јерг Томзен
Основни податоци
Површина 7,82 км2
Надм. височина 6 м
Население 111 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25923
Повик. бр. 04663
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Елхефт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°52′N 8°56′E / 54.867° СГШ; 8.933° ИГД / 54.867; 8.933

Елхефт (германски: Ellhöft; дански: Ellehoved) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)