Катариненхерд

Координати: 54°20′N 8°50′E / 54.333° СГШ; 8.833° ИГД / 54.333; 8.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катариненхерд
Црква во Катариненхерд
Црква во Катариненхерд
Црква во Катариненхерд
Грб на Катариненхерд
Катариненхерд во рамките на Германија
Катариненхерд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Марга Мартенс
Основни податоци
Површина 8,4 км2
Надм. височина 0 м
Население 160 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25836
Повик. бр. 04862
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Катариненхерд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°20′N 8°50′E / 54.333° СГШ; 8.833° ИГД / 54.333; 8.833

Катариненхерд (германски: Katharinenheerd; дански: Katrineherd) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)