Литјенхолм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Литјенхолм
Литјенхолм
Литјенхолм
Литјенхолм
Грб на Литјенхолм
Литјенхолм во рамките на Германија
Литјенхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Дидрих Зенксен (AWLW)
Основни податоци
Површина 10,71 км2
Надм. височина 4 м
Население 331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25842
Повик. бр. 04672
Портал www.luetjenholm.de
Местоположба на Литјенхолм во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°40′N 9°1′E / 54.667° СГШ; 9.017° ИГД / 54.667; 9.017Координати: 54°40′N 9°1′E / 54.667° СГШ; 9.017° ИГД / 54.667; 9.017

Литјенхолм (германски: Lütjenholm; дански: Lilholm, севернофризиски: Läitjholem) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)