Аренфиел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аренфиел
Историска ковачница во Алмдорф
Историска ковачница во Алмдорф
Историска ковачница во Алмдорф
Аренфиел во рамките на Германија
Аренфиел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Едит Карстенсен
Основни податоци
Површина 10,11 км2
Надм. височина 24 м
Население 512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25885
Повик. бр. 04847
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Аренфиел во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°32′0″N 9°12′0″E / 54.53333° СГШ; 9.20000° ИГД / 54.53333; 9.20000Координати: 54°32′0″N 9°12′0″E / 54.53333° СГШ; 9.20000° ИГД / 54.53333; 9.20000

Аренфиел (германски: Ahrenviöl; дански: Arenfjolde; севернофризиски: Årnfjål) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)