Дунзум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дунзум
Поглед на Дунзум
Поглед на Дунзум
Поглед на Дунзум
Дунзум во рамките на Германија
Дунзум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фер-Амрум
Градоначалник Ерк Хемзен
Основни податоци
Површина 2,72 км2
Надм. височина 0 м
Население 67 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25938
Повик. бр. 04683
Портал www.dunsum.de
Местоположба на Дунзум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°43′N 8°22′E / 54.717° СГШ; 8.367° ИГД / 54.717; 8.367Координати: 54°43′N 8°22′E / 54.717° СГШ; 8.367° ИГД / 54.717; 8.367

Дунзум (германски: Dunsum; фериншки: Dunsem) — општина на островот Фер, во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Составена е од местата Грос и Клајн Дунзум.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Од Дунзум постојат патеки низ блатата до соседниот остров Амрум при ниска плима. Амрум и Зилт може да се видат од тука.

Автобуските линии го поврзуваат Дунзум со другите села на островот и градот Вик на Фер.

Историја[уреди | уреди извор]

Името означува „населба на Дун“.

Во XVII и XVIII век, китоловството била важна гранка на Фер. Пописот во 1787 година покажал дека Дунзум имал 147 жители, од кои 40 биле поморци.[2]

Како дел од Вестерланд Фер, Дунзум припаѓал на кралската енклава на Данска и така бил директен дел на данската круна, додека Остерланд Фер припаѓал на Војводството Шлезвиг. Данска го изгубила Шлезвиг од Прусија при Втората шлезвишка војна, Дунзум станал дел од Шлезвиг-Холштајн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Faltings, Jan I. (2011). Föhrer Grönlandfahrt im 18. und 19. Jahrhundert (германски). Амрум: Verlag Jens Quedens. стр. 13. ISBN 978-3-924422-95-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]