Витзум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витзум
Куќа во Витзум
Куќа во Витзум
Куќа во Витзум
Витзум во рамките на Германија
Витзум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фер-Амрум
Градоначалник Корнелиус Данилс
Основни податоци
Површина 1,59 км2
Надм. височина 8 м
Население 47 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25938
Повик. бр. 04683
Портал www.witsum-auf-foehr.de
Местоположба на Витзум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°41′11″N 8°26′7″E / 54.68639° СГШ; 8.43528° ИГД / 54.68639; 8.43528Координати: 54°41′11″N 8°26′7″E / 54.68639° СГШ; 8.43528° ИГД / 54.68639; 8.43528

Витзум (германски: Witsum; дански: Vitsum; фериншки: Wiisem) — општина на островот Фер, во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Витзум е најмалото село на Фер. Од тука може да се видат хализите и островот Амрум. Многу морски птици го користат потокот „Годел“, единствената „река“ на Фер, за ловење.

Ридот наречен „Зилверт“ (Sylvert) се наоѓа во западниот дел на општината. Во областа постои изрека дека „Што е Монт Еверест за светот, тоа е Зилверт за нашиот сакан остров“.

Историја[уреди | уреди извор]

Витзум бил првпат споменат во 1509 година. Како дел од Вестерланд Фер, припаѓал на кралската енклава на Данска и така бил директен дел од данската круна, додека Остерланд Фер припаѓал на Војводството Шлезвиг. Кога Данска го загубила Шлезвиг од Прусија во Втората шлезвишка војна, Витзум станал дел од Шлезвиг-Холштајн.

Витзум и соседното село Утерзум биле единствените општини во втората зона на Шлезвишкиот референдум кои гласале за Данска во 1920 година; но, бидејќи обете не биле сместени на границата, обете останале во Германија.

Политика[уреди | уреди извор]

Со помалку од 70 жители, Витзум има општински пленум, на кој учествуваат сите жители.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Покраинскиот пат кој го поврзува Вик на Фер со Утерзум поминува низ Витзум. Редовна автобуска линија го опслужува селото.

Економија[уреди | уреди извор]

Туризмот е главен извор на приходот за Витзум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]