Северно Море-Трене

Координати: 54°27′42″N 9°05′43″E / 54.461667° СГШ; 9.095278° ИГД / 54.461667; 9.095278
Од Википедија — слободната енциклопедија

Северно Море-Трене (германски: Nordsee-Treene) — општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Милдштет. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Фридрихштат (освен истоимениот град), Хатштет, Нордштранд и Трене.

Општинската заедница Северно Море-Трене се состои од следниве општини:

 1. Арлеват
 2. Драге
 3. Елизабет-Софиен-Ког
 4. Фрезенделф
 5. Хатштет
 6. Хатштетермарш
 7. Хорштет
 8. Худе
 9. Колденбител
 1. Милдштет
 2. Нордштранд
 3. Олдерсбек
 4. Олдеруп
 5. Остенфелд
 6. Рамштет
 7. Рантрум
 8. Швабштет
 9. Зет
 1. Зимонсберг
 2. Зидерхефт
 3. Зидермарш
 4. Илфесбил
 5. Винерт
 6. Виш
 7. Витбек
 8. Вицворт
 9. Вобенбил

54°27′42″N 9°05′43″E / 54.461667° СГШ; 9.095278° ИГД / 54.461667; 9.095278