Фридрихштат (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фридрихштат (германски: Friedrichstadt) — поранешна општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Фридрихштат. Во јануари 2008 година (со исклучок на истоимениот град), била споена со општинските заедници Хатштет, Нордштранд и Трене за да ја создадат општинската заедница Северно Море-Трене.

Општинската заедница Фридрихштат се состоела од следниве општини:

  1. Драге
  2. Фридрихштат
  3. Колденбител
  4. Зет
  5. Илфесбил
  6. Вицворт

Координати: 54°22′34″ N; 9°05′20″ E / 54.376° СГШ; 9.089° ИГД / 54.376; 9.089