Трене (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Трене (германски: Treene) — поранешна општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓала помеѓу Хузум и Ајдер. Нејзиното седиште било во Милдштет. Во јануари 2009 година била споена со општинските заедници Фридрихштат (освен истоимениот град), Нордштранд и Хатштет за да ја создадат општинската заедница Северно Море-Трене.

Грб на Трене

Општинската заедница Трене се состоела од следниве општини:

 1. Фрезенделф
 2. Худе
 3. Милдштет
 4. Олдерсбек
 5. Остенфелд
 6. Рамштет
 7. Рантрум
 1. Швабштет
 2. Зимонсберг
 3. Зидерхефт
 4. Зидермарш
 5. Винерт
 6. Виш
 7. Витбек

Координати: 54°27′45″N 9°05′45″E / 54.46250° СГШ; 9.09583° ИГД / 54.46250; 9.09583