Нордштранд (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нордштранд (амт)Локација на поранешната канцеларија на Нордштранд во областа Северен Фрисланд
Локација на поранешната канцеларија на Нордштранд во областа Северен Фрисланд

Нордштранд (германски: Nordstrand) — поранешна општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Нордштранд. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Фридрихштат (освен истоимениот град), Хатштет и Трене за да ја создадат општинската заедница Северно Море-Трене.

Општинската заедница Нордштранд се состоела од следниве општини:

  1. Елизабет-Софиен-Ког
  2. Нордштранд

Координати: 54°28′59″ N; 8°52′59″ E / 54.483° СГШ; 8.883° ИГД / 54.483; 8.883