Хатштет (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хатштет (германски: Hattstedt) — поранешна општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Хатштет. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Фридрихштат (освен истоимениот град), Нордштранд и Трене за да ја создадат општинската заедница Северно Море-Трене.

Општинската заедница Хатштет се состоела од следниве општини:

  1. Арлеват
  2. Хатштет
  3. Хатштетермарш
  4. Хорштет
  5. Олдеруп
  6. Вобенбил

Координати: 54°31′41″ N; 9°01′26″ E / 54.528° СГШ; 9.024° ИГД / 54.528; 9.024