Кремпермарш

Координати: 53°49′N 9°28′E / 53.817° СГШ; 9.467° ИГД / 53.817; 9.467
Од Википедија — слободната енциклопедија

Кремпермарш (германски: Krempermarsch) — општинска заедница во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа помеѓу Ицехо и Гликштат. Седиштето на општинската заедница е во градот Кремпе.

Грб на Кремпермарш

Општинската заедница Кремпермарш се состои од следниве општини:

  1. Баренфлет
  2. Дегелинг
  3. Елскоп
  4. Грефенкоп
  5. Кремпе
  6. Кремперхајде
  7. Кремпермор
  8. Нојенброк
  9. Ретвиш
  10. Зидерау

53°49′N 9°28′E / 53.817° СГШ; 9.467° ИГД / 53.817; 9.467