Хое Елбгест

Координати: 53°29′N 10°22′E / 53.483° СГШ; 10.367° ИГД / 53.483; 10.367
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хое Елбгест (германски: Hohe Elbgeest) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Дасендорф.

Знаме на Хое Елбгест

Општинската заедница Хое Елбгест се состои од следниве општини:

  1. Аумиле
  2. Бернзен
  3. Дасендорф
  4. Ешебург
  5. Хамварде
  6. Хоенхорн
  7. Крепелсхаген-Фарендорф
  8. Вирсхоп
  9. Волторф
  10. Ворт

Кон општинската заедница исто така припаѓа слободната област Саксонска Шума.

53°29′N 10°22′E / 53.483° СГШ; 10.367° ИГД / 53.483; 10.367