Крај Зилт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Крај Зилт (германски: Landschaft Sylt) — општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Го покрива островот Зилт, во Северното Море, околу 65 километри северозападно од Хузум. Седиштето на општинската заедница е во општината Зилт, која не претставува член на заедницата.

Општинската заедниц Крај Зилт се состои од следниве општини:

  1. Хернум
  2. Кампен
  3. Лист
  4. Венингштет-Брадеруп