Гелтиншки Залив (амт)

Координати: 54°45′00″N 9°54′00″E / 54.750° СГШ; 9.900° ИГД / 54.750; 9.900
Од Википедија — слободната енциклопедија

Гелтиншки Залив (германски: Geltinger Bucht) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Штајнбергкирхе. Била создадена на 1 јануари 2008 година со спојување на поранешните општински заедници Гелтинг и Штајнбергкирхе.

Грб на Гелтиншки Залив

Општинската заедница Гелтиншки Залив се состои од следниве општини:

 1. Анеби
 2. Есгрус
 3. Гелтинг
 4. Хаселберг
 5. Кронсгард
 6. Масхолм
 7. Ниби
 8. Нисграу
 1. Померби
 2. Рабел
 3. Рабенхолц
 4. Штангхек
 5. Штајнберг
 6. Штајнбергкирхе
 7. Штеруп
 8. Штолтебил

54°45′00″N 9°54′00″E / 54.750° СГШ; 9.900° ИГД / 54.750; 9.900