Штајнбергкирхе (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Штајнбергкирхе (германски: Steinbergkirche) — поранешна општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Штајнбергкирхе. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Гелтинг и ја создале општинската заедница Гелтиншки Залив.

Општинската заедница Штајнбергкирхе се состои од следниве општини:

  1. Анеби
  2. Есгрус
  3. Нисграу
  4. Кверн
  5. Штајнберг
  6. Штајнбергкирхе
  7. Штеруп