Прејди на содржината

Кверн

Координати: 54°45′N 9°43′E / 54.750° СГШ; 9.717° ИГД / 54.750; 9.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кверн
Место во Штајнбергкирхе
Црква во Кверн
Црква во Кверн
Црква во Кверн
Грб на Кверн
Кверн во рамките на Германија
Кверн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Штајнбергкирхе
Основни податоци
Површина 22,74 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.289  (1 март 2013)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24972
Повик. бр. 04632
Портал www.amt-
steinbergkirche.de
Координати 54°45′N 9°43′E / 54.750° СГШ; 9.717° ИГД / 54.750; 9.717

Кверн (германски: Quern; дански: Kværn) — поранешна општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Од 1 март 2003 година е дел од општината Штајнбергкирхе.