Гелтинг (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гелтинг (германски: Gelting) — поранешна општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Гелтинг. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Штајнбергкирхе за да ја создадат општинската заедница Гелтиншки Залив.

Општинската заедница Гелтинг била составена од следниве општини:

  1. Гелтинг
  2. Хаселберг
  3. Кронсгард
  4. Масхолм
  5. Ниби
  6. Померби
  7. Рабел
  8. Рабенхолц
  9. Штангхек
  10. Штолтебил

Координати: 54°45′00″ N; 9°54′00″ E / 54.750° N; 9.900° E / 54.750; 9.900