Штеруп

Координати: 54°43′48″N 9°44′15″E / 54.73000° СГШ; 9.73750° ИГД / 54.73000; 9.73750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штеруп
Црква во Штеруп
Црква во Штеруп
Црква во Штеруп
Грб на Штеруп
Штеруп во рамките на Германија
Штеруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Волфганг Руп (СДП)
Основни податоци
Површина 17,14 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.332 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24996
Повик. бр. 04637
Портал www.sterup.de
Местоположба на Штеруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°43′48″N 9°44′15″E / 54.73000° СГШ; 9.73750° ИГД / 54.73000; 9.73750

Штеруп (германски: Sterup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)