Арнис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арнис
Градското собрание во Арнис
Градското собрание во Арнис
Грб на Арнис
Арнис is located in Германија
Арнис
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Капелн-Ланд
Градоначалник Бернд Куглер (BfA)
Основни податоци
Површина 0,45 км2
Надм. височина 2 м
Население 280 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 622 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24399
Повик. бр. 04642
Портал www.stadt-arnis.de
Местоположба на градот Арнис во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°37′48″N 9°55′53″E / 54.63000° СГШ; 9.93139° ИГД / 54.63000; 9.93139Координати: 54°37′48″N 9°55′53″E / 54.63000° СГШ; 9.93139° ИГД / 54.63000; 9.93139

Арнис (германски: Arnis; дански: Arnæs) — многу мал град во округот Шлезвиг-Фленсбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Градот се наоѓа на полуостровот Ангелн, на почетокот на фјордот Шлај. Претставува дел од општинската заедница Капелн-Ланд.

Со население од 283 жители и вкупна површина од 0,45 км2, Арнис е најмалиот град во Германија и по население и по површина.[2]

Градот до 2009 година се нарекувал „Бања Арнис“, иако немал официјален статус на бањски или климатски центар.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Во времето на основањето на Арнис пред околу 200 години се создал вештачки остров во Шлај, 800 метри долг и 200 метри широк. Оддалеченоста од 220 метри од брегот на Шванзен во текот на 1960-тите години бил поминуван со моторски чамци. Оваа фериботска линија постоела од 1826 година.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Арнис има земјена заедница граниса само со општината Гредерсби (округ Шлезвиг-Фленсбург). На другиот брег на Шлај се наоѓа втората непосредна соседна општина, Винемарк (округ Рендсбург-Екернферде).

Историја[уреди | уреди извор]

Бил создаден во 1667 година. Локалната црква била изградена во 1673 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Горе во Северот: Арнис е најмалиот град во Германија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]