Масбил

Координати: 54°46′37″N 9°31′26″E / 54.77694° СГШ; 9.52389° ИГД / 54.77694; 9.52389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Масбил
Црква во Масбил
Црква во Масбил
Црква во Масбил
Грб на Масбил
Масбил во рамките на Германија
Масбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хируп
Градоначалник Херман Шиман
Основни податоци
Површина 7,71 км2
Надм. височина 58 м
Население 699 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24975
Повик. бр. 04634
Портал www.amthuerup.de
Местоположба на Масбил во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′37″N 9°31′26″E / 54.77694° СГШ; 9.52389° ИГД / 54.77694; 9.52389

Масбил (германски: Maasbüll; дански: Masbøl) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)