Нордхакштет

Координати: 54°44′6″N 9°10′4″E / 54.73500° СГШ; 9.16778° ИГД / 54.73500; 9.16778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордхакштет
Црква во Нордхакштет
Црква во Нордхакштет
Црква во Нордхакштет
Грб на Нордхакштет
Нордхакштет во рамките на Германија
Нордхакштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Тони Ингверзен
Основни податоци
Површина 12,47 км2
Надм. височина 13 м
Население 499 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24980
Повик. бр. 04639
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Нордхакштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°44′6″N 9°10′4″E / 54.73500° СГШ; 9.16778° ИГД / 54.73500; 9.16778

Нордхакштет (германски: Nordhackstedt; дански: Nørre Haksted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)