Клајн Бенебек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Бенебек
Грб на Клајн Бенебек
Клајн Бенебек is located in Германија
Клајн Бенебек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Ернст Штолај
Основни податоци
Површина 25,63 км2
Надм. височина 9 м
Население 545 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24848
Повик. бр. 04624
Портал www.kropp.de
Местоположба на Клајн Бенебек во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°24′16″N 9°27′49″E / 54.40444° N; 9.46361° E / 54.40444; 9.46361Координати: 54°24′16″N 9°27′49″E / 54.40444° N; 9.46361° E / 54.40444; 9.46361

Клајн Бенебек (германски: Klein Bennebek; дански: Lille Bennebæk) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)