Прејди на содржината

Рабенкирхен-Фаулик

Координати: 54°37′N 9°50′E / 54.617° СГШ; 9.833° ИГД / 54.617; 9.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рабенкирхен-Фаулик
Грб на Рабенкирхен-Фаулик
Рабенкирхен-Фаулик во рамките на Германија
Рабенкирхен-Фаулик
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Капелн-Ланд
Градоначалник Петер-Мартин Драјер
Основни податоци
Површина 14,21 км2
Надм. височина 30 м
Население 653 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24407
Повик. бр. 04642
Портал www.kappeln.info
Местоположба на Рабенкирхен-Фаулик во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°50′E / 54.617° СГШ; 9.833° ИГД / 54.617; 9.833

Рабенкирхен-Фаулик (германски: Rabenkirchen-Faulück; дански: Ravnkær-Fovlløk) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)