Ерсберг

Координати: 54°40′N 9°50′E / 54.667° СГШ; 9.833° ИГД / 54.667; 9.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерсберг
Црква во Ерсберг
Црква во Ерсберг
Црква во Ерсберг
Грб на Ерсберг
Ерсберг во рамките на Германија
Ерсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Капелн-Ланд
Градоначалник Петер-Хајнрих Ласен
Основни податоци
Површина 7,09 км2
Надм. височина 34 м
Население 298 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24407
Повик. бр. 04642
Портал www.kappeln.info
Местоположба на Ерсберг во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°40′N 9°50′E / 54.667° СГШ; 9.833° ИГД / 54.667; 9.833

Ерсберг (германски: Oersberg; дански: Ørsbjerg) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)