Лензан (амт)

Координати: 54°13′59″N 10°52′59″E / 54.233° СГШ; 10.883° ИГД / 54.233; 10.883
Од Википедија — слободната енциклопедија

Лензан (германски: Lensahn) — општинска заедница во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лензан.

Грб на Лензан

Општинската заедница Лензан се состои од следниве општини:

  1. Бешендорф
  2. Дамлос
  3. Хармсдорф
  4. Кабелхорст
  5. Лензан
  6. Манхаген
  7. Рипсдорф

54°13′59″N 10°52′59″E / 54.233° СГШ; 10.883° ИГД / 54.233; 10.883