Кабелхорст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кабелхорст
Патоказ на влезот во Кабелхорст
Патоказ на влезот во Кабелхорст
Патоказ на влезот во Кабелхорст
Грб на Кабелхорст
Кабелхорст во рамките на Германија
Кабелхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Хартмут Пецел
Основни податоци
Површина 5,74 км2
Надм. височина 17 м
Население 421 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04363
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Кабелхорст во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°13′N 10°55′E / 54.217° СГШ; 10.917° ИГД / 54.217; 10.917Координати: 54°13′N 10°55′E / 54.217° СГШ; 10.917° ИГД / 54.217; 10.917

Кабелхорст (германски: Kabelhorst) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)