Нојкирхен (Источен Холштајн)

Координати: 54°19′N 11°1′E / 54.317° СГШ; 11.017° ИГД / 54.317; 11.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојкирхен
Црква во Нојкирхен
Црква во Нојкирхен
Црква во Нојкирхен
Грб на Нојкирхен
Нојкирхен (Источен Холштајн) во рамките на Германија
Нојкирхен (Источен Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Олденбург-Ланд
Градоначалник Јирген Либе
Основни податоци
Површина 28,5 км2
Надм. височина 11 м
Население 1.179 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23779
Повик. бр. 04365
Портал www.amt-oldenburg-
land.de
Местоположба на Нојкирхен во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°19′N 11°1′E / 54.317° СГШ; 11.017° ИГД / 54.317; 11.017

Нојкирхен (германски: Neukirchen) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)