Грубе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грубе
Селскиот музеј во Грубе
Селскиот музеј во Грубе
Грб на Грубе
Грубе is located in Германија
Грубе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Фолкерт Штолт (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,2 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.053 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23749
Повик. бр. 04364
Портал www.gemeinde-grube.de
Местоположба на Грубе во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°13′57″N 11°2′18″E / 54.23250° СГШ; 11.03833° ИГД / 54.23250; 11.03833Координати: 54°13′57″N 11°2′18″E / 54.23250° СГШ; 11.03833° ИГД / 54.23250; 11.03833

Грубе (германски: Grube) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Балтичкото Море, околу 15 километри јужно од Хајлигенхафен и 45 километри североисточно од Либек.

Грубе бил седиште на истоимената општинска заедница, која била распуштена во јануари 2007 година. Се состоела од следниве општини:

  • Даме
  • Грубе
  • Келенхузен
  • Рипсдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]