Зирксдорф

Координати: 54°04′N 10°46′E / 54.067° СГШ; 10.767° ИГД / 54.067; 10.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зирксдорф
Поранешно училиште и противпожарна станица во Зирксдорф
Поранешно училиште и противпожарна станица во Зирксдорф
Поранешно училиште и противпожарна станица во Зирксдорф
Грб на Зирксдорф
Зирксдорф во рамките на Германија
Зирксдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Источен Холштајн-Центар
Градоначалник Фолкер Вајдеман
Основни податоци
Површина 19,5 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.608 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23730
Повик. бр. 04563
Портал www.amt-ostholstein-
mitte.de
Местоположба на Зирксдорф во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°04′N 10°46′E / 54.067° СГШ; 10.767° ИГД / 54.067; 10.767

Зирксдорф (германски: Sierksdorf) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)