Даме (Холштајн)

Координати: 54°13′23″N 11°5′16″E / 54.22306° СГШ; 11.08778° ИГД / 54.22306; 11.08778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Даме
Светилникот Дамесхефед, десно од кулата за набљудување од 1939 година
Светилникот Дамесхефед, десно од кулата за набљудување од 1939 година
Светилникот Дамесхефед, десно од кулата за набљудување од 1939 година
Грб на Даме
Даме (Холштајн) во рамките на Германија
Даме (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Хајнрих Плен (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.191 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 131 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23747
Повик. бр. 04364
Портал www.groemitz.eu
Местоположба на Даме во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°13′23″N 11°5′16″E / 54.22306° СГШ; 11.08778° ИГД / 54.22306; 11.08778

Даме (германски: Dahme) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]