Хармсдорф (Источен Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хармсдорф
Грб на Хармсдорф
Хармсдорф (Источен Холштајн) is located in Германија
Хармсдорф (Источен Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Рајнхард Шенинг
Основни податоци
Површина 17,82 км2
Надм. височина 29 м
Население 651 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04363
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Хармсдорф во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°15′N 10°49′E / 54.250° СГШ; 10.817° ИГД / 54.250; 10.817Координати: 54°15′N 10°49′E / 54.250° СГШ; 10.817° ИГД / 54.250; 10.817

Хармсдорф (германски: Harmsdorf) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)