Каседорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каседорф
Грб на Каседорф
Каседорф во рамките на Германија
Каседорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Источен Холштајн
Градоначалник Нилс Шварц
Основни податоци
Површина 33,77 км2
Надм. височина 37 м
Население 1.459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23717
Повик. бр. 04521, 04528, 04529
Портал www.amt-ostholstein-
mitte.de
Местоположба на Каседорф во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°10′N 10°43′E / 54.167° СГШ; 10.717° ИГД / 54.167; 10.717Координати: 54°10′N 10°43′E / 54.167° СГШ; 10.717° ИГД / 54.167; 10.717

Каседорф (германски: Kasseedorf) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)