Хајлигенхафен

Координати: 54°22′26″N 10°58′47″E / 54.37389° СГШ; 10.97972° ИГД / 54.37389; 10.97972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајлигенхафен
Главниот плоштад во Хајлигенхафен
Главниот плоштад во Хајлигенхафен
Главниот плоштад во Хајлигенхафен
Грб на Хајлигенхафен
Хајлигенхафен во рамките на Германија
Хајлигенхафен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Хајко Милер (независен)
Основни податоци
Површина 18,12 км2
Надм. височина 7 м
Население 9.186 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 507 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23771–23774
Повик. бр. 04362
Портал www.heiligenhafen.de
Местоположба на градот Хајлигенхафен во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°22′26″N 10°58′47″E / 54.37389° СГШ; 10.97972° ИГД / 54.37389; 10.97972

Хајлигенхафен (германски: Heiligenhafen) — град во округот Источен Холштајн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, спроти островот Фемарн, околу 60 километри североисточно од Либек и 55 километри источно од Кил.

Географија[уреди | уреди извор]

Центарот на градот се наоѓа на мал залив, внатрешно езеро од кое на запад градот е разделен. Два ’рта се наоѓаат на брегот: Штајнвардер (Steinwarder) и Грасвардер (Graswarder), на кој се наоѓа и птичји резерват.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во заливот се наоѓа мало рибарско пристаниште и марина. Туризмот е важен дел од економијата на градот. Секое лето главна атракција е 10-дневниот фестивал наречен „Пристанишни денови“ (Hafenfest Tage), кој привлекува посетители од целата држава. Градот само што ја прославил својата 250-годишнина и го чува шармот на традиционален германски рибарски град.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]