Дамлос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамлос
Административна зграда во Дамлос
Административна зграда во Дамлос
Грб на Дамлос
Дамлос во рамките на Германија
Дамлос
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Франк Грунерт
Основни податоци
Површина 9,35 км2
Надм. височина 20 м
Население 622 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04363
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Дамлос во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°15′N 10°54′E / 54.250° СГШ; 10.900° ИГД / 54.250; 10.900Координати: 54°15′N 10°54′E / 54.250° СГШ; 10.900° ИГД / 54.250; 10.900

Дамлос (германски: Damlos) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)